NA JEDNOM BŘEHU / XVII. world music festival

ZRNÍ

Ikona hudebního novátorství a upřímnosti

ZRNÍ

BARBORA POLÁKOVÁ

Zpěvačka, která propojuje sociální bubliny

BARBORA POLÁKOVÁ

J.A.R.

Jednotka Akademického Rapu slaví 30 LET !

J.A.R.

DĚKUJEME A BRZY NAVIDĚNOU!

Video
Děkujeme za krásný festivalový ročník, kterému nahrála jak změna prostředí, tak dramaturgie a v neposlední řadě skvělé počasí. Těšte se na video report z obou festivalových dní, buskingových míst a festivalových prostředí. Hudební plavba Na jednom břehu skončila úspěchem, z Vašich ohlasů a dojmů účinkujících tryská nadšení, což nás těší a je pro nás velkou odměnou za pernou přípravu. Propojujeme sociální bubliny hudbou, kterou milujeme a to dělá festival výjimečným. Připravujeme pro Vás další hudební zážitky a překvapení. Napište nám Vaše dojmy z festivalu a postujte i Vaše fotky na našem Facebooku!
 
DĚKUJEME A BRZY NAVIDĚNOU!

IVA BITTOVÁ A VLADIMÍR VÁCLAVEK

25. 5. 2018 / KLUB NÁPLAVKA

19.30 h

Videowww.bittova.com
Jedno z nejzásadnějších alb tuzemské nezávislé scény dvacátého století živě na klubovém koncertu festivalu. Koncert autorského dua Iva Bittová a Vladimír Václavek zahájí festival v klubu Náplavka již v pátek. Zazní vlastní texty a autorská hudba, ale také zhudebnělé texty básníka Bohuslava Reynka, Jana Skácela či Zuzany Renčové. 
Ať na své hudební cestě kráčela jakýmkoli směrem,Ivu Bittovou vždy provázely housle. Dcera kontrabasisty Kolomana Bitta je jednou z mála českých umělkyň, které zná celý svět. Koncertuje v Tokiu, Londýně, Paříži, pravidelně vystupuje v Carnegie Hall, natáčí s elitou světové avantgardní scény, o spolupráci s ní stojí Tom Waits i Bobby McFerrin. Žije v malém městečku v údolí řeky Hudson ve státě New York, kam před lety přesídlila z domku v Lelekovicích u Brna. 
 
IVA BITTOVÁ A VLADIMÍR VÁCLAVEK

PLEASE THE TREES (CZ)

PÁTEK 25. 5. 2018 / KLUB NÁPLAVKA

21.30 h

Videowww.pleasethetrees.com
Není moc českých kapel, co jezdí turné po Státech, točí desky v Kalifornii, v Kanadě a hraje na valníku místo podia. Please The Trees je žánrově těžko uchopitelná a neustále se proměňující stálice české nezávislé scény, která je pověstná strhujícími koncerty a vždy přítomným environmentálním poselstvím. Poslední z chystaných desek, která se bude zřejmě jmenovat Infinit Dance, vydá kapela nejdřív v létě. Tu Václav Havelka a spol. natáčeli v San Francisku, a to s Brandonem Egglestonem (The Mountain Goats, Modest Mouse). Mezi hosty alba jsou i písničkář John Grant, Thor Harris (Swans) nebo Martin Tvrdý. Některé skladby již kapela představí na pátečním koncertu v klubu Náplavka, kde vyvrcholí první festivalový den společně s Ivou Bittovou a Vladimírem Václavkem.
PLEASE THE TREES (CZ)

BALKANSAMBEL & FOLKLORNÍ SOUBOR ROZSUTEC (SK)

26. 5. 2018 / OPEN PROGRAM NÁBŘEŽÍ LABE

16.00 h

Videowww.balkansambel.com
Slovní hříčka dvou do sebe vpletených slov vystihuje přístup mistrovských hráčů slovenského hudebního tělesa k hudbě, k tradici, ke splétání hudebních motivů i jejich vžitých významů, k improvizaci a radosti z muziky. I když odrazovým můstkem Balkansamblu ze Žiliny je především tradiční balkánská kultura, ve velké míře je v něm všita slovenská lidová, vážná i jazzová. Kapela se s těmito žánry nepáře a aranžuje skladby nekonvenčním způsobem.  Pružné balkánské rytmice neodolal ani významný žilinský taneční soubor Rozsutec, a tak vznikl originální hudebně-taneční projekt s autentickými prvky lidové tradice.
Koncert z veřejných zdrojů podporuje Fond na podporu umenia - Slovensko. 
 
BALKANSAMBEL & FOLKLORNÍ SOUBOR ROZSUTEC (SK)

GEOFF BERNER /Kanada/

26. 5. 2018 / KLUB NÁPLAVKA A PARNÍK ELIŠKA

17.00 h

Videogeoffberner.com/
Už bylo n a čase zadrápat cihlou na víko od popelnice. Židovský klezmer až příliš připomínal bezstarostný tanec do samého rána. Malebnou krajinu z obrazů Josefa Lady plnou kýčovitých kostelíčků. Před několika lety z jednoho takového, pravda kanadského, vykoukl Geoff Berner, napůl  po waitsovsku řvoucí, napůl kvílící opilý rabín s akordeonem a návodem, jak přežít nekonečné slavnosti kecy na křesťanské svatbě: "Ožerte malé děti." Do idiocie současného světa se zakusuje stejně nekompromisně a štiplavě jako kdysi Frank Zappa, oslovující publikum běžně slovy: "Je mi vás líto prasata". Berner má sarkasmus v krvi, takže se na koncertech vyděšených lidí pro změnu ptá: "Hádejte, kolik našeho štěstí pochází z neštěstí druhých." 
Značná část klezmeru, původně hudby východoevropských Židů, spadla do mainstreamu a vězí v něm až po uši. Ne-li hlouběji. Na takové židovské svatbě, k níž klezmer neodmyslitelně vždycky patřil, se posluchači cítí dobře: nic jim tu nehrozí. Štěbetavé veselí a levicová moudra navozují pocit štastného lidomilství. Pak sem vpadne Berner s marxistickou teorií manželství naruby - jedná se prý o prostituci - a písní na rtech: "Plakej holka, plakej. Dneska ti připadá jako Johnny Deep, ale zítra s ním budeš muset šukat jenom proto, abys mu zavřela hubu." A je po selance. Klezmer se obloukem vrací do rumunských, ukrajinských nebo karpatských vesnic a Bernerova údajná nemístná provokace dostává značné trhliny. "Furt o mě mluví jako o rebelovi klezmeru, ale to je samozřejmě nesmysl. Na vlastní kůži jsem zažil, že písničky, o kterých se tvrdí, že jsou sprosté a provokativní, se v Rumunsku hrají dodnes, akorát, že do obecného světového obrazu příjemného klezmeru se narážky na chlast, kurvy a politiku nehodí," uvádí věci na pravou míru Geoff Berner. /text Jiří Moravčík/
 
GEOFF BERNER /Kanada/

CARPET CABINET (SK,CZ)

26. 5. 2018 / OPEN PROGRAM NÁBŘEŽÍ LABE

18.00 h

Video
Carpet Cabinet je česko-slovenská formace se základnou v Brně. Kapela kombinuje prvky funky, house, hip-hopu, R’n’B, soulu a elektronické hudby. Šlapající sedmičlenná sestava je známá svými energickými koncerty a postará se o to, že na parketě bude pěkně dusno: Fanouškům kapely J.A.R. zaručujeme podobně silné groovy, beaty, funky a lajky! :)
CARPET CABINET (SK,CZ)

KATARINA MÁLIKOVÁ & ANSÁMBEL (SK)

SOBOTA 26. 5. 2018 / KLUB NÁPLAVKA

19.00 h

Videowww.katarinamalikova.com
Sebevědomý nádech mladé slovenské autorky k vlastnímu zvuku na albu Pustvopol je nejčastěji spojován se zjevením. Následuje údiv: nad přirozeným propojením hudebních tradic Horehroní s mnohovrstevnatou artpopovou fazónou a uhrančivým zpěvem.„Svět se změnil k nepoznání,“ slyšíme od studentky kompozice, zběhlé v aleatorice a partiturách Pendereckého, takže čekat od ní přežitá folkrocková klišé, nedočkali bychom se. Katarína Máliková patří k evropským autorkám se silným poutem k tradicím, v nichž se narodily, vyrůstaly a žijí, odmítajících však nakládat s nimi po staru jako dřív, protože, jak sama zpívá, „všechno se rodí čerstvé“. Katarína koncerty šetří, natož v Česku, její vystoupení s kapelou na festivalu Na jednom břehu bude výtečnou příležitostí se o jejím talentu přesvědčit. /publicista J.Moravčík/
KATARINA MÁLIKOVÁ & ANSÁMBEL (SK)

PORCAPIZZA (Itálie)

25 - 26. 5. 2018 / U Centrálu, Parník Eliška a OPEN PROGRAM NÁBŘEŽÍ LABE

20.00 h

Videobuskinlondon.com/act/porcapizza
Největší bizár letošního festivalu je italský busker, kytarista, baskytarista a performer Massimo Tortella s uměleckým jménem Porcapizza. Narozen a vychován byl v srdci severní Itálie, v městečku Viadana. Jako muzikant začínal v rockových, lidových, bluesových, metalových, punkových, hardcore a indických kapelách. Díky své kreativní nenechavé povaze bylo však jen otázkou času, kdy vytvoří něco úžasnějšího, soběstačně jednočlennou kapelu. Dnešní Porcapizza má dnes zas sebou stovku pouličních vystoupení od Londýna po Moskvu. Předvádí zábavnou a přitom vysoce instrumentálně vyzrálou show na nože, tenisovou raketu a psací stroj. Čistá "italská" vášeň pro hudbu vyjádřená domácími nástroji! "Koupil jsem hendrixovu tenisovou raketu v Shoreditchu a po několika truhlářských úpravách jsem z ní vyrobil elektrickou kytaru. Z psacího stroje jsem zkonstruoval "primitivní" bubenický stroj a maminčiny staré nože a lžíce mě inspirovaly k africky laděnému perkusivními nástroji." 
One man recycled show můžete vidět ve dvou dnech na třech samostatných vystoupeních v různém prostředí. 
V pátek u pochodu naproti kinu Centrál, tř. Karla IV. v 16 hodin.
V sobotu v 16 hodin na parníku Eliška.
A v hlavním čase ve 20 hodin na Open scéně před klubem Náplavka.
PORCAPIZZA (Itálie)

THOM ARTWAY & BAND (CZ)

SOBOTA 26. 5. 2018 / KLUB NÁPLAVKA

21.00 h

Videowww.thomartway.com
Čtyřiadvacetiletý písničkář Tomáš Maček alias Thom Artway začínal jako pouliční hudebník. Jeho cesta k úspěšné popové kariéře vedla mimo jiné přes irskou farmu, kde si vidlemi propíchl nohu, nebo pětiměsíční pobyt v Austrálii. V roce 2016 získal dvě Ceny Anděl a nadobro se zařadil do tuzemské písničkářské špičky.  Jeho album "Hedgehog" (2016) ocenila jak Akademie populární hudby, tak hlavně domácí posluchači na koncertech po celé republice. O jeho bezprostřednosti a intenzivnosti vystoupení se můžete přesvědčit i na festivalu Na jednom břehu 26. května 2018 v klubu Náplavka.
 
THOM ARTWAY & BAND (CZ)

URBAN ROBOT (CZ)

26. 5. 2018 / OPEN PROGRAM NÁBŘEŽÍ LABE

22.00 h

Videowww.urbanrobot.cz
A konečně něco z hradecké kotliny! Z české produkce nabídne festival unikátní hradecký projekt URBAN ROBOT, jenž vznikl spojením reggae a hip hopu spolu s kombinací dvou aktérů, kterým není lhostejné, co se děje za našimi okny. 
URBAN ROBOT (CZ)

ADELE BLANCHIN & JEREMY NATTAGH (Francie)

26. 5. 2018 / KLUB NÁPLAVKA A PARNÍK ELIŠKA

23.00 h

Videowww.nattagh.fr/index.php/fr/
Didgeridoo, cajon, handpans, brumle, činely, mbira neboli sanzula ... všechny textury jejich hudby jsou z těchto materiálů a prvků. Multiinstrumentální hráči Jeremy a Adele využívají sílu ženské a mužské energie, kterou soustředí do vyvážené souhry a kreativity. Připravte se na hlubokou zvukovou vlnu, vibrace, tanec a silné emoce, od nejtiššího šepotu k transovním rytmům.
ADELE BLANCHIN & JEREMY NATTAGH (Francie)

NA JEDNOM BŘEHU 2018

NÁPLAVKA A NÁBŘEŽÍ LABE / BUSKING IN THE TOWN / 25. - 26. 5. 2018

Šestnáctý ročník je plný novinek a změn!
Měníme místo konání, festival bude dvoudenní a krom klubových koncertů vejdeme více do veřejného prostoru města Hradce Králové!
   
Zobrazit článek

MĚNÍME MÍSTO KONÁNÍ – POPOJEDEM OD ORLICE K LABI
V průběhu příprav festivalu vznikly nové okolnosti, které nahrály přesunu festivalu z tradičního místa Letní kino Širák. 
Ve spolupráci s klubem Náplavka a Chilli festivalem připravujeme slavnost na Smetanově nábřeží, hlavní koncerty v klubu Náplavka, volně dostupné venkovní koncerty a oživíme hudbou i jízdu na parníčku Eliška.   

FESTIVAL NA JEDNOM BŘEHU BUDE DVOUDENNÍ
Po šestnácti letech bychom rádi vešli do veřejného prostoru a oživili centrum města Hradce Králové. Charakter se nemění, stále si zakládáme na kvalitní dramaturgii v pestré žánrové nabídce. Termín: 25. - 26. května 2018

BUSKING IN THE TOWN - téma festivalu
Busking – čili pouliční umění – vychází z čirého charisma umělce a jeho schopnosti zaujmout i v poměrně krátkém čase. A právě letošní dramaturgický výběr je tomuto kritériu podřízen. Všichni umělci mají zkušenosti s pouličními vystoupeními, ačkoliv někteří dnes již vyprodávají velké sály a k jejich talentu a odvaze přibyla ještě zkušenost. Buskingovým hraním oživíme v pátek odpoledne vlakové nádraží, podchod u Centrálu, park u Grandu, parníček na Labi a dokonce i linky MHD.

NA JEDNOM BŘEHU 2018

Časový harmonogram

Doprovodný program

Facebook Na jednom břehu
2018 © Na jednom břehu
Na jednom břehu