Na jednom břehu 2012 - Úvodní strana
Facebook Na jednom břehu
28. KVĚTNA 2016 ° LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVÉ ° ZRNÍ A FILHARMONIE HK ° RADŮZA S KAPELOU ° PACORA TRIO ° LONGITAL ° TING a další

Festivalové ozvěny České inspirace zavítají do Třeboně

Cílem společného projektu měst České inspirace je pomoci oživit památkové objekty, podpořit putování za živou kulturou, ale také propagovat festivaly i města, ve kterých se konají.

V praxi jde o záměr přenést jedno festivalové představení známých festivalů do jiného členského města. Tímto způsobem bychom rádi představili oblíbené festivaly v místech, kde nejsou doma. Zároveň chceme představit místa, ve kterých mají festivaly domovskou scénu. Každé z osmi měst sdružených v České inspiraci jeden festival ~vyváží~ a jeden ~dováží~.

Pětadvacátý ročník multižánrového festivalu Okolo Třeboně v termínu od 30. června do 3. července doplní i dvě ochutnávky z festivalu Na jednom břehu, který se koná pravidelně na konci května v Hradci Králové. Letos do Třeboně z královohradecké akce Na jednom břehu přijedou v pátek večer Yellow Sisters. Původně ženská vokální skupina, která svým zpěvem prochází s lehkostí napříč žánry soulu, funku, r ́n ́b, world music, jazzu i reggae. Pro svou hlasovou kreativitu bývají YS označovány zvukovými iluzionistkami. Experimentují s melodií a rytmem a hledají nové způsoby práce s hlasem. Jsou nejoriginálnější českou a cappellou, jejich tvorba je ryze autorská. V sezóně 2015/2016 vystupují nově se stálým hostem beatboxerem Janem Melicharem, který v týmu zastoupí Lenu Yellow. Druhá, sobotní hostující, kapela se jmenuje 2 + 1 Jam Band a je to uskupení z Hradce Králové, vítězové loňské soutěže Local Heroes na festivalu Na jednom břehu. Kapela se zabývá volnými improvizacemi na téma žánrů jako funk, rock, blues, které propojuje s jinými styly. Pod širým nebem a na ulicích odehráli několik jam-sessionů, necvičí, nezkoušejí, netrénují. Po úspěších na domácí půdě ovšem dobývají další české festivaly a připravují ucelenější koncerty.

Ozvěny festivalů 2016

Chebské dvorky tentokrát v Litomyšli: 9. - 12. 6. 2016Toulovcovy prázdninové pátky z Litomyšle poprvé v Chebu: 10. 9. 2016Královské Stříbření Kutné Hory se představuje v Telči: 19. – 20. 8. 2016Folklór v máji z Telče na výletě v Kutné Hoře: 21. 8. 2016Mimefest z Poličky navštíví Jindřichův Hradec: 17. – 19. 6. 2016Folková růže z Jindřichova Hradce na Svojanově: 24. 9. 2016Na jednom břehu z Hradce Králové v Třeboni: 30. 6. - 4. 7. 2016 Jihočeský jazzový festival z Třeboně v Hradci Králové: 18. – 22. 10. 2016

www.okolotrebone.cz
www.ceskainspirace.cz

Česká inspirace

Festival Na jednom břehu vystoupil z domácích vod na světovou pláž muziky

Když jsem před pár dny napsal: Všichni se v sobotu sejdeme ne snad na hřbitově, ale Na jednom břehu, ani jsem netušil, jak blízko jsem pravdy. Čtrnáctý ročník hudebního festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové totiž doprovodila souhra mnoha šťastných okolností. Sešlo se toho opravdu hodně: skvělá hudba, spokojení muzikanti, úžasné publikum, atmosféra nad kterou držel ochrannou ruku sám Svatý Petr, úsměvy, dobrá nálada, zpěv, tanec a pocit, že hvězdy nikdy nezapadnou nad soutokem Labe s Orlicí.

Organizátoři, vedeni krkem jenž hlavou otáčí, tedy Martinou Součkovou, měli šťastnou ruku, když celou koncepci letošního setkání postavili na ojedinělých osobnostech české a slovenské hudební scény. To, co se mohlo z povzdálí zdát, jako krok zpět, či stranou po předchozích ročnících, kdy každý ročník vyšperkovala zahraniční superhvězda world-music, se v sobotu večer z blízka přetavilo v opravdovou hvězdnou kolekci NAŠÍ, tedy česko-slovenské současné hudby, světové kvality. Bez nadsázky a bez zbytečné skromnosti.

Hlavní program odstartovalo kolem 17. hodiny slovenské duo-trio Longital aneb Dlhé Diely, vyšperkované bubenickou sekcí. Začali za hromů a blesků, ovzduší jiskřilo, ale jejich muzika byla silnější. Zakleli nastupující mraky svými melodiemi. Ty jsou křehké a jemné. Ale dovedou se tak rozparádit, až se vám srdce rozbuší a s jejich odchodem se nevěřícně ptáte: A to je všetko? Ano i Ne.

Na jednom břehu 2016

Po takovém rozběhu, vlastně plynule na tóny z jiného světa, navázalo již směroplatné slovenské Pacora trio. Ponor do folklórních vod, ovšem nesený na vlnách toho nejlepšího, co umí současný jazz. Chce se vám plakat i smát současně. Co by na takovou porci rozvibrovaných strun cimbálu, basy a houslí řekly všechny minulé generace našich hudců a primášů? Nemohly by nesouhlasit. Krev naší krve. Střední Evropa ve vší kráse a rozervanosti.

Na jednom břehu 2016

To jako předehra k jedné z našich nejosobitějších tulaček na cestách autorských písní a šansonu – Radůze. A krátká přeprška, která přeběhla přes amfiteátr letního kina, její kolekci, dýchající životem od kolébky až do hrobu (vida, i ten hřbitov se nám tu nakonec přece jen mihl), ještě podtrhla. A publikum to vše pochopilo, přijalo a s nadšením spustilo: Jednou to pomine, dobrý, zlý, jen my ne..

Na jednom břehu 2016

A taky že ne. Tóny Radůzy doputovaly na druhou stage, kde spustili Ting tak nekompromisní směsici čiré radosti z muziky, že rozparádili vše živé v blízkém i dalekém okolí. Ohňostroj, kterému snad chybělo jen to, že nedostal prostor na hlavním pódiu. Ale člověk přeci nemůže mít všechno. Ta porce energie, která se přelévala z pódia do publika a naopak, byla magická a poctivá. Až se nechtělo věřit, že tohle není vyvrcholení festivalu, ale po pikantním předrkmu bude teprve následovat hlavní chod.

Na jednom břehu 2016

A ten připochodoval. Doslova. Spojení ohromného tělesa Filharmonie Hradec Králové s nejsoučasnější kapelou Zrní bylo očekáváno s kapkou zvědavosti. Jak bude znít alternativa s klasikou v zádech? Nebude To akademicky studené, či nezávisle nabubřelé? Nebude! Tedy nebylo! Šlapalo To jako bigbítová parta, jako ty nejlepší světové projekty s touhou spojit populární muziku mladé generace s vážnou hudbou milovníků fraků a motýlků. Kdo neslyšel neuvěří. Jak vše do sebe zapadlo a chytilo vás u srdce, nebo v podbřišku, nebo prostě kde se tomu zachtělo, a nepustilo. Širákem se valila velká voda, která břehy bere, aby vás ale donesla na pláž, ze které už se vám nebude chtít odejít.

Na jednom břehu 2016

Smekám před pořadateli, kteří vsadili na kartu toho nejlepšího z nezávislé hudba našich (a nejbližších) luhů a hájů. Vsadili na domácí kvalitu a upřímnost a sázka se vyplatila. Zářilo to z očí všech, kdož prožili sobotní večer Na jednom břehu v Hradci Králové. Večer, na které se nezapomíná. A držím palce do dalšího ročníku. Laťka je hodně vysoko. Tak – přelez, přeskoč, nepodlez!

Milan Baják
Hradec Králové 30.5.2016
Kamera a střih: Tomáš Bláha
Foto: Jaromír Zajíček