Na jednom břehu 2012 - Úvodní strana
Facebook Na jednom břehu
28. KVĚTNA 2016 ° LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVÉ ° ZRNÍ A FILHARMONIE HK ° RADŮZA S KAPELOU ° PACORA TRIO ° LONGITAL ° TING a další

VÁNOČNÍ ARTBAZAR v Artičoku

Setkání umělců, osobností a přátel ve vánočním duchu, kavárenské atmosféře a sociální pospolitosti.

Společnost Na jednom břehu a Galerie Artičok si Vás dovoluje pozvat na Vánoční ArtBazar uměleckých děl a estetických objektů spojený s koncerty a podporou lidí v nouzi. V pátek 16. 12. od 17 hodin budete mít možnost zakoupit výjimečná umělecká díla a tímto příspěvkem navíc podpořit dobrou věc. Všem umělcům, kteří věnují do ArtBazaru svoje hudební, literární či výtvarná díla, fotografie, keramiku, šperky nebo předměty, předem velice děkujeme a jejich jména zveřejníme v průběhu příprav.

Výtěžek dražby bude ještě týž večer předán Oblastní charitě Hradec Králové, jako finanční podpora lidem v nouzi, dočasně umístěných v Domě Matky Terezy pro lidi bez domova.

Dárkem pro Vás budou koncerty spřízněných hudebníků v průběhu celého večera, skvělá vína, originální občerstvení a setkání s milými osobnostmi. Dobročinnou akci podpoří a na akci vystoupí: zpěvák Ondřej Ruml, herečka Sandra Pogodová a Martina Součková, šansoniérka Andrea Marečková s pianistou Pavlem Horákem, zpěvák a herec Jan Sklenář a buskerská kapela NaZemi. Závěr večera bude patřit písničkářce a držitelce řady hudebních cen, zpěvačce Lence Dusilové.

Po loňském úspěchu, kdy se nám podařilo předat na místě částku 14 400 Kč, jsme se rozhodli pokračovat v dobré víře, že jde o užitečné i příjemné setkání podobně smýšlejících lidí. Partonem dobročinného večera je letos pan Zdeněk Fink, primátor města Hradce Králové. Partnerem tiskárna Garamon. Děkujeme!

Vánoční ArtBazar chystáme pro širokou veřejnost od 17 hodin a bude ve všech prostorách Kavárny ARTIČOK probíhat až do 22 hodin.
Dobrovolné vstupné je též malým vánočním dárkem pro příchozí.

Přijďte i vy, kteří zásadně ~bezdomovcům~ nevěříte. Až pod stromečkem ten dobrý pocit oceníte.

Vánoční artbazar v Artičoku

Vernisáž Marka Brodského s koncertem kapely Jananas

Jednou z podzimních akcí festivalu Na jednom břehu bude dlouho avizovaná vernisáž obrazů Marka Brodského spojená s koncertem kapely Jananas, vydávající v současné době u Supraphonu své druhé album To samo. V příjemném komorním prostředí Kavárny a Galerie Artičok se potká hřbitovní humor a poetická nadsázka.

Marka Brodského většina zná jako herce rolí nesmělých typů, syna slavného otce a někteří i jako dlouholetého člena kapely Nahoru po schodišti dolů band, kdy ztrémovaný publikem hrál na bicí občas dokonce za plentou. Jeho osobnost však přesně charakterizovaly autorské texty, díky kterým se kapela zviditelnila. Výtvarník, textař, animátor a bývalý filmový herec přiveze svoje Veselé krchovy, na nichž se uvelebují přítulné kočky, číhají psi, vyčkávají havrani, zjevují se dětské vláčky a řádí rozpustilí muzikanti. Černý humor, který nebolí. Brodského obrazy lze s trochou nadsázky chápat jako vítězství nad vidinou smrti, sarkasticko-ironický pohled na to, co, jak jejich autor říká, stejně každého jednou čeká.

Vernisáž obrazů zahájí koncertem kapela JANANAS. Hudební uskupení, které si nespletete. Skupina vedena charismatickou zpěvačkou a talentovanou textařkou Janou Infeldovou tak dlouho narušovala stereotypy folkového žánru, až tuto škatulku přerostla. Za svoji debutovou nahrávku získali v roce 2010 cenu Anděl v kategorii Folk a country, za členy folkové komunity se však nepovažují. Kapela hraje v sestavě kytarista Jan Vávra /původem z Hradce/, zpěvačka Jana Infedová, baskytarista Jaromír Fulnek a stálý host bubeník Jan Chalupa. Inteligentní texty a jemný podvratný humor je jejich hlavní devízou a také spřízněním s výtvarníkem Brodským, který je kdysi jako dramaturg hudebního klubu objevil a podporoval již od začátku jejich existence.

Srdečně zveme na setkání s Markem Brodským a kapelou Jananas v dušičkový pátek 4. listopadu 2016 v 19 hodin.
Předprodej vstupenek na www.hkpoint.cz či přímo v Kavárně Artičok, Třída Karla IV. 493, Hradec Králové.

Marek Brodský s kapelou Jananas

Festival Na jednom břehu vystoupil z domácích vod na světovou pláž muziky

Když jsem před pár dny napsal: Všichni se v sobotu sejdeme ne snad na hřbitově, ale Na jednom břehu, ani jsem netušil, jak blízko jsem pravdy. Čtrnáctý ročník hudebního festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové totiž doprovodila souhra mnoha šťastných okolností. Sešlo se toho opravdu hodně: skvělá hudba, spokojení muzikanti, úžasné publikum, atmosféra nad kterou držel ochrannou ruku sám Svatý Petr, úsměvy, dobrá nálada, zpěv, tanec a pocit, že hvězdy nikdy nezapadnou nad soutokem Labe s Orlicí.

Organizátoři, vedeni krkem jenž hlavou otáčí, tedy Martinou Součkovou, měli šťastnou ruku, když celou koncepci letošního setkání postavili na ojedinělých osobnostech české a slovenské hudební scény. To, co se mohlo z povzdálí zdát, jako krok zpět, či stranou po předchozích ročnících, kdy každý ročník vyšperkovala zahraniční superhvězda world-music, se v sobotu večer z blízka přetavilo v opravdovou hvězdnou kolekci NAŠÍ, tedy česko-slovenské současné hudby, světové kvality. Bez nadsázky a bez zbytečné skromnosti.

Hlavní program odstartovalo kolem 17. hodiny slovenské duo-trio Longital aneb Dlhé Diely, vyšperkované bubenickou sekcí. Začali za hromů a blesků, ovzduší jiskřilo, ale jejich muzika byla silnější. Zakleli nastupující mraky svými melodiemi. Ty jsou křehké a jemné. Ale dovedou se tak rozparádit, až se vám srdce rozbuší a s jejich odchodem se nevěřícně ptáte: A to je všetko? Ano i Ne.

Na jednom břehu 2016

Po takovém rozběhu, vlastně plynule na tóny z jiného světa, navázalo již směroplatné slovenské Pacora trio. Ponor do folklórních vod, ovšem nesený na vlnách toho nejlepšího, co umí současný jazz. Chce se vám plakat i smát současně. Co by na takovou porci rozvibrovaných strun cimbálu, basy a houslí řekly všechny minulé generace našich hudců a primášů? Nemohly by nesouhlasit. Krev naší krve. Střední Evropa ve vší kráse a rozervanosti.

Na jednom břehu 2016

To jako předehra k jedné z našich nejosobitějších tulaček na cestách autorských písní a šansonu – Radůze. A krátká přeprška, která přeběhla přes amfiteátr letního kina, její kolekci, dýchající životem od kolébky až do hrobu (vida, i ten hřbitov se nám tu nakonec přece jen mihl), ještě podtrhla. A publikum to vše pochopilo, přijalo a s nadšením spustilo: Jednou to pomine, dobrý, zlý, jen my ne..

Na jednom břehu 2016

A taky že ne. Tóny Radůzy doputovaly na druhou stage, kde spustili Ting tak nekompromisní směsici čiré radosti z muziky, že rozparádili vše živé v blízkém i dalekém okolí. Ohňostroj, kterému snad chybělo jen to, že nedostal prostor na hlavním pódiu. Ale člověk přeci nemůže mít všechno. Ta porce energie, která se přelévala z pódia do publika a naopak, byla magická a poctivá. Až se nechtělo věřit, že tohle není vyvrcholení festivalu, ale po pikantním předrkmu bude teprve následovat hlavní chod.

Na jednom břehu 2016

A ten připochodoval. Doslova. Spojení ohromného tělesa Filharmonie Hradec Králové s nejsoučasnější kapelou Zrní bylo očekáváno s kapkou zvědavosti. Jak bude znít alternativa s klasikou v zádech? Nebude To akademicky studené, či nezávisle nabubřelé? Nebude! Tedy nebylo! Šlapalo To jako bigbítová parta, jako ty nejlepší světové projekty s touhou spojit populární muziku mladé generace s vážnou hudbou milovníků fraků a motýlků. Kdo neslyšel neuvěří. Jak vše do sebe zapadlo a chytilo vás u srdce, nebo v podbřišku, nebo prostě kde se tomu zachtělo, a nepustilo. Širákem se valila velká voda, která břehy bere, aby vás ale donesla na pláž, ze které už se vám nebude chtít odejít.

Na jednom břehu 2016

Smekám před pořadateli, kteří vsadili na kartu toho nejlepšího z nezávislé hudba našich (a nejbližších) luhů a hájů. Vsadili na domácí kvalitu a upřímnost a sázka se vyplatila. Zářilo to z očí všech, kdož prožili sobotní večer Na jednom břehu v Hradci Králové. Večer, na které se nezapomíná. A držím palce do dalšího ročníku. Laťka je hodně vysoko. Tak – přelez, přeskoč, nepodlez!

Milan Baják
Hradec Králové 30.5.2016
Kamera a střih: Tomáš Bláha
Foto: Jaromír Zajíček