NA JEDNOM BŘEHU / XVII. world music festival

NA JEDNOM BŘEHU 2019

AFTERMOVIE / VIDEO BY ALESCO.CZ

Video
Díky všem účinkujícím za milou návštěvu, stánkařům za nabídku, Agentuře Butterfly za výtečnou spolupráci, reklamním a mediálním partnerům za stálou přízeň, Městu Hradec Králové, Královéhradeckému kraji a Ministerstvu kultury za podporu a především Vám divákům za skvělou atmosféru a pozornost. Naviděnou při 18. ročníku na stejném místě v termínu: 29. - 30. 5. 2020. 
ZA CELÝ FESTIVALOVÝ TÝM VELKÉ DÍKY!! ??
Pro spuštění videa klikněte na ikonku vpravo.
NA JEDNOM BŘEHU 2019

ZRNÍ

Kladenský uhelný ZEN

19:00 h

Video
Poetika kladenského Zrní, ve které lišky dávají dobrou noc, byla zasetá na rozcestí mezi elektronikou, folkem a rockem. V pozdní květ klíčila pomalu, ale jistě, a mířila přímo do černého. Však se taky zpěvák Jan Unger po léta živil jako zahradník a kytarista Jan Kuklík je zas vyučený myslivec. Dlouhohrající debut Voni (2009) kapela vydala teprve po osmi letech hraní. Nad druhou deskou Hrdina počítačový hry jde do světa (2011) už převzala záštitu Radůza a třetí, rozhodující, deska Soundtrack ke konci světa už proměnila nominaci na Anděla za Objev roku. Aktuálnímu albu Jiskřící (2017) iReport udělil absolutní hodnocení. Na jednom břehu Zrní zahrají tři roky po památném koncertu s hradeckou filharmonií. Pro konzumaci jejich přírodní lyriky zavezené elektronikou platí následující doporučení: „Zobejte Zrní, chutná jako opium.” Je to totiž silný a osvědčený model, který propojí všechno se vším. Lásku s vesmírem, vesmír s lidma a lidi s přírodou.
 
ZRNÍ

SLOW MOTION

Nová kapela: Antonia Nyass, Honza Melichar, Vladimír Keicher

20:00 h

Video
Není malých pódií a pro Slow Motion už vůbec. V Yellow Sisters, acapelle vyznávající hlasový iluzionismus, beatboxer Jan Melichar původně jen hostoval. Pak se jedna z vokalistek Antonie Nyass rozhodla zpívat vlastní texty a s Melicharem rozjela Slow Motion. K projektu přizvali ještě DJ, klávesistu a kytaristu Vláďu Keichera. Experimentování s hlasy i rytmy tím dostalo spád. Keicher totiž předtím hrál v česko-afrických Hypnotix i vůbec první československé reggae kapele, legendárním Babaletu. Tam všude si osahal dub, jazz, rock i tradiční africkou a indickou hudbu. Spojte to s talentovaným beatboxerem a zpěvačkou a dostanete recept na neopakovatelný autorský zážitek.
 
SLOW MOTION

BARBORA POLÁKOVÁ & BAND

Poprvé v Hradci Králové!

21:00 h

Video
Báře Polákové je vlastní smysl pro ironii. Ostatně na něm stál i úspěch jejího debutového singlu Kráva. Z toho a také skladby Nafrněná se staly virální senzace. Čas a hlavně také spolupráce s uznávaným producentem Janem P. Muchowem ale ukázaly, že hraje stejně dobře jako zpívá a umí si vybírat spolupracovníky. S ním a také klavíristou Davidem Hlaváčem totiž natočili debut, který nadchl posluchače i kritiku. Bezejmenná deska byla platinová. Za druhé, už vážnější album ZE.MĚ, si Bára letos z Fóra Karlína odnesla Anděly pro Klip a Zpěvačku roku. Z oceněného klipu 2-8-5 dobírajícího si běžný provoz na sociálních sítích je však evidentní Bářina poťouchlá energie. Určitě bude cítit také z pódia. Pro svůj první koncert v Hradci si náš festival vybrala Barbora sama. Líbí se jí hudební společnost i festivalová atmosféra. A to nás těší. ‘Dyť to se dávno už ví .. 
 
BARBORA POLÁKOVÁ & BAND

KVĚTY YM

Lorenzovi hoši

16:00 h

Video
Nejdelší sestava brněnské alternativní kapely se předloni změnila a hyperaktivní kapele změna viditelně prospívá. Nová sestava totiž zanáší i do bočního projektu YM. Pod ním každý člen Květů natočil svoji autorskou žánrovou desku. Martin Kyšperský s pomocí svých spoluhráčů složil a také natočil album Lorenzovi hoši. Jde o podařenou variaci na české country, dovedenou až na hranici parodie. Členové kapely vyměnili elektrickou kytaru, klávesy a bicí soupravu za akustickou kytaru, mandolínu, banjo, basu a foukací harmoniku. Na pódium letního kina přizvou ještě vynikajícího kytaristu Petra Uviru ze skupiny Ladě (steel guitar a cigar box guitar), který hostoval i na desce. Jestli je vám tedy dřevní muzika blízká stejně jako jemná ironie a poetika Květů, neprošvihněte začátek sobotního dne festivalu.
 
KVĚTY YM

LIGHT IN BABYLON (IRN, FR, TUR)

Dotek dálného východu

17:00 h

Video
Kapela z Istanbulu si těžko mohla vybrat výstižnější název. Podle fRoots Magazine je „oslavou kosmopolitních tradic Istanbulu i sefardských židů a další ukázkou skvělé hudby, která právě teď vychází z východních Středomoří.“ Hebrejský živel v kapele zastupuje textařka a majitelka výjimečného hlasu, zpěvačka Michal Elia Kamal, v Istanbulu žijící íránská Židovka. Ducha města mezi Evropou a Asií zase připomínají turecký hráč na santúr a skladatel Metehan Çifçi i francouzský kytarista Julien Demarque. Zmíněné trio se dalo dohromady v roce 2010. Debutovalo albem Life Sometimes Doesn’t Give You Space (2012). Druhé „Yeni Dunya“ (turecky Nový Svět) následovalo po čtyřech letech. Light In Babylon procestovali kus světa. Vedle domovského Turecka projeli také Finsko, Francii, Indii, Kypr, Maďarsko, Německo, Řecko nebo Švýcarsko. V současné době točí nový klip a připravují materiál na nové album. Light in Babylon přinášejí světlo z dálného východu a dotýkají se Vás tancem, rytmem a příběhem.
 
LIGHT IN BABYLON (IRN, FR, TUR)

OMNION

One-man-self-looping orchestra

18:00 h

Video
„Jednočlenný sebesmyčkující“ orchestr je dílem lektora, multiinstrumentalisty a etnomuzikologa Tomáše Reindla. Tento hudebník je známý z projektů Al-Yaman, Slet bubeníků nebo Telemarkk. Spolupracoval také s kytaristou Amitem Chatterjee. Je proto na pomezí elektroakustické, etnické scénické a vážné hudby je jako doma. Pražskou HAMU jeho studium hudebních tradic Východu i Západu teprve začalo. Jako jediný Čech se učil hrát na indická tabla přímo od mistra Sanju Sahai. Další lekce bral v Británii, Indii, Itálii a Turecku. Díky tomu umí hrát na velké množství etnických nástrojů (cajon, darbuka, didžeridu, dulcimer, harmonika, klarinet, rámové bubny, riq, cajon … ) a ovládá také techniku alikvótního zpěvu nebo beatbox. Reálné zvuky Východu i Západu smíchá s pomocí moderní elektroniky. A bude to pořádný tanec!
 
OMNION

THE PAZ BAND (Izrael)

Poprvé v ČR!

19:00 h

Video
Izraelská zpěvačka Gal de Paz  je jednou z nejznámějších tváří dnešního izraelského indie rocku, právem nazývána „hebrejskou Janis Joplin” . Podle svých slov zpívá od doby, kdy se naučila mluvit. Nejraději by se narodila před padesáti lety. Už v dětství jí totiž uhranul syrový rock 60. let. Její The Paz Band debutoval roku 2016 albem Down To The Rabbit Hole. Svoji pozici hvězdy tamní indie-rockové scény potvrdila i loňskou deskou Supply & Demand, na jehož podporu jede světové turné. Např. australský portál The AU Review jí udělil téměř absolutní hodnocení. Exkluzivní českou premiéru si Gal de Paz a její The Paz Band odbudou právě na festivalu Na jednom břehu. Těšte se na rock‘n‘roll žhavý jako poledne v Tel Avivu. I na svěží vítr zlatých šedesátých.
 
THE PAZ BAND (Izrael)

BEANS & BULLETS (SK)

Nad Tatrou sa blýskli, to se musí nechat ...

20:00 h

Video
Jak víme od Buda Spencera a Terrence Hilla, pravé a levé ruce ďábla ke štěstí úplně stačí fazole a náboje. Dvanáct bluesových taktů opepřených tvrdým jižanským rockem a funkem připluje z kraje za Dunajem. Zní však jako z delty Mississipy. Přitom nejde o žádný masňácký revival. Naprostá většina repertoáru Beans & Bullets je autorská, navíc poučená poslední módou z hlavního města stoner rocku, Savannah v Georgii. Těšte se na proklatě vychlastané vokály, (pa)zvuk krutě vyběhaného aparátu a zhulené riffy, na kterých ještě schnou trsy louisianského bažiny. Proto to také Beans & Bullets vyhráli u diváků i porotců šumperského letošního Blues Aperitivu. Odtud míří dál na mezinárodní Blues Alive. Jak píše samotná kapela: “Nemá zmysel o tom hovoriť. Príďte ochutnať na vlastné uši.” A budete, jak se říká na Jihu, potit kulky.
BEANS & BULLETS (SK)

J.A.R. - 30 LET

Výroční koncert Jednotky Akademického Rapu

21.30 h

Video
Hudba často zažívá největší rozkvět na přelomu dvou epoch. Beze zbytku to platí pro J.A.R., kteří letošním ročníku festivalu propůjčili motto „Dokáže basová kytara Fender usmířit národy?“. Kapela kombinující funky, rap a rock se zrodila přesně 17. listopadu 1989. Co člen – to pojem tuzemské populární hudby. Nemine rok, aby někdo z J.A.R. nebyl nominován na Anděla. Roman Holý je známý jako producent i kapelník Monkey Business a Dan Bárta zase coby sólista i zpěvák Illustratosphere. Také poslední album J.A.R., Eskalace Dobra (2017), ovládlo loňské ceny Anděl. Spíš než vavříny ale budou J.A.R. Na jednom břehu oslavovat třicet let existence. Doufejme, že dílko se podaří a eskalace dobra dostoupí vrcholu. A když ne, tak z nás budou Bulhaři.
 
J.A.R. - 30 LET

PÁTEK 24. 5. 2019

BARBORA POLÁKOVÁ A ZRNÍ

19.00 h

bit.ly/2uclgIn
Poeticky natlakovaným programem spouštíme festivalovou kotvu do Letního kina již v pátek  24. května v 19 hodin. Celý program čtěte zde!  
Zobrazit článek

S talentem na melodie a mísením moderního zvuku je kapela ZRNÍ ikonou hudebního novátorství. Charakteristický je jeiich sound a k dokonalosti dovedená kombinace elektroniky a písničkářské poetiky. Osobitý projev Jana Ungera a celé kapely na pódiu je stejný jako jejich muzika: autentický, hutný, energický a hypnotický. Festival je představí na společném jevišti s podobně upřímnou zpěvačkou a autorkou „příliš chytrých textů“, která hudebně pluje mezi žánry a propojuje sociální bubliny. BARBORA POLÁKOVÁ se s moderním popovým zvukem a svébytnou poetikou vymyká všem kategoriím. Nečekaná spojení, hravost, lehkost a civilní samozřejmost s jakou Barbora glosuje svůj vlastní svět i dění kolem nás prostě chcete vidět naživo. Na úspěchu koncertní show má kromě samotné Polákové nemalý podíl i její talentovaná doprovodná skupina s výtečným kapelníkem Davidem Hlaváčem. Držitelka tří cen Anděl vystoupí v Hradci Králové zcela poprvé.
Dva plnohodnotné koncerty těchto kapel propojí na druhé scéně pražské trio SLOW MOTION. Autorské texty zpěvačky Antonie Nyass /Yellow Sisters/, živelný beatbox a elektronika Jana Melichara a kláveso-kytarové plochy Vladimíra Keichera.
Vstupenky jsou již v prodeji. Info v sekci Vstupenky.

PÁTEK 24. 5. 2019

SOBOTA 25. 5. 2019

Jednotka Akademického Rapu slaví 30 LET !

16.00 h

www.hkpoint.cz/cs/kalendar-akci/5373-na-jednom-brehu-sobota
Celý sobotní program napěchovaný mnoha žánry a barvami world music najdete zde!  
Zobrazit článek

Ze zahraniční dramaturgie nabídne festival istanbulské trio LIGHT IN BABYLON s ohromujícím hlasem zpěvačky Elia Kamal, původem z Iránu. Uhrančivý zpěv, se zvukem santuru – stostrunného perského cimbálu, kytary a rytmů Blízkého východu. Díky tomuto spojení už nikdy nezapomenete na světlo, které vyzařují Light in Babylon, která se objeví poprvé v České republice.
Obrovskou poctou pro festival je potvrzení účasti kapely THE PAZ BAND z Tel Avivu. Vysoce uznávaná zpěvačka Gal de Paz je považována za skutečnou hvězdu izraelského hudebního nebe. S hlasem Janis Joplin a drajvem Aerosmith dobývá kapela svět z hlubin nezávislého rocku a postupně budí pozornost stran největších světových festivalů. The Paz Band přináší na scénu jakýsi syrový, starý rockový rock´n'roll, který vás nadchne na první poslech, způsobí emoční vlnu energie a vezme na divoký výlet napříč časem a prostorem.
K nejzajímavějším tuzemským alternativním kapelám patří bezesporu brněnské KVĚTY, tedy trojice Martin E. Kyšperský, Aleš Pilgr a Ondřej Kvas. Celé trio stojí i za projektem YM, jehož součástí je také výtečné country album Lorenzovi hoši. Pánové zde odložili tradiční elektrické nástroje a vzali do rukou mandolíny, banja, foukací harmoniky a basu. Přizvali ke spolupráci vynikajícího kytaristu Petra Uviru ze skupiny Ladě, který zvuk obohatil o steel guitar a cigar box guitar. Všichni společně k tomuto stylu přistupují s respektem, ale i notnou dávkou nadsázky a humoru.
Hudební skladatel, multi-instrumentalista Tomáš Reindl přiveze svůj jednočlenný orchestr OMNION. Ten je založen na technice smyčkování a procesování v reálném čase, využívá řadu nástrojů (tabla, didžeridu, klarinet, bluesová harmonika) a vokálních technik (beatbox, alikvótní zpěv) a inspiruje se současnou elektronickou hudbou. Repertoár trnavské skupiny BEANS & BULLETS tvoří zejména autorské skladby s charakteristickým energickým zvukem starého i moderního blues. Přinášejí underground v moderních šatech, neobvyklá aranžmá a hlavně poctivé naživo hrané blues ovlivněné funkem, southern a hard rockem. Kapela vyhrála letošní cenu diváků i poroty v soutěži Blues Aperitiv.

Stejně jako hanspaulští TataBojs slaví letos svoje třicetileté výročí legenda české funky scény -  KAPELA J.A.R. Toto divoké hudební uskupení je nejen pohromadě, ale vloni dokonce posbíralo několik Andělů. Stěžejní hlasy i mozky kapely, zpěvák Dan Bárta, Roman Holý, Oto Klempíř a Michal Viktořík, rozvířili stojaté vody kapelní odmlky předloňským albem Escalace dobra a tak se opět vyhoupli na přední příčku českého hudebního nebe. Vzhledem k tématu festivalu a bezprostřední kreativitě členů kapely není dnes možné odhadnout, kam až vy-eskaluje dobro v Letním kině těsně před půlnocí!
 Sobotní program zahájí doplňuje volně přístupný Art & Food Festival, který můžete bez vstupného navštívit již v dopoledních hodinách. V parku celého Orlického nábřeží vyrostou stánky s nabídkou světové gastronomie, výtvarníci, prodejci uměleckých děl a performeři. Tato kreativní zóna vzniká ve spolupráci se společností Butterfly.
Vstupenky na oba festivalové dny zvlášť i dvoudenní permanentky jsou již v prodeji, elektronicky i osobně. Klikněte na sekci Vstupenky.
17. ročník festivalu NA JEDNOM BŘEHU je pořádán za podpory Města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury.

SOBOTA 25. 5. 2019

NA JEDNOM BŘEHU 2018

Videospot - festival ve třech minutách

Video
NA JEDNOM BŘEHU 2018

NA JEDNOM BŘEHU 2017

Videospot - festival ve třech minutách

Video
NA JEDNOM BŘEHU 2017

Časový harmonogram

PÁTEK 19.00
ZRNÍ
PÁTEK 20.00
SLOW MOTION
PÁTEK 21.00
BARBORA POLÁKOVÁ & BAND
SOBOTA 16.00
KVĚTY YM
SOBOTA 17.00
LIGHT IN BABYLON
SOBOTA 18.00
OMNION
SOBOTA 19.00
THE PAZ BAND
SOBOTA 20.00
BEANS & BULLETS
SOBOTA 21.00
J.A.R. - VÝROČNÍ KONCERT

Doprovodný program

Facebook Na jednom břehu
2019 © Na jednom břehu
Na jednom břehu